S a többi...
Az Almásy-kastély Stefánia-szárnyában, Prágai Adrienn, a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria művészettörténésze tart előadást Életstratégia vagy művészet? Gondolatok a biedermeier definíciója körül címmel, január 21-én. A művészettörténész - aki a Magyar Nemzeti Galéria Biedermeier mindennapok. Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815-1867) című kiállításának kurátora -, többek között arról szól majd, hogyan építhető fel egy kiállítás, milyen elméleti és gyakorlati szempontok mentén mesélhető el a biedermeier története kétszáz év távlatából. Előadása január 21-én, kedden, 17 órakor kezdődik az Almásy-kastély báltermében. A részvétel díjtalan.
Ma már nehéz eligazodni egy címeren, míg a régi kor emberének egyértelműek voltak a jelölések. Titkosírásként gondolhatunk a címereken szereplő rajzokra vagy pusztán szimbólumok, amelyek megfejtése kikopott az életünkből? Titokzatos címerek címmel, Szappanos Gábor történész tart előadást a Gyulai Várban. A történész felfedi az ábrázolások titkait és segítségével kiderül, mit jelent pontosan a címer, mikortól beszélhetünk európai címerhasználatról. Vajon, jelen van-e a heraldika napjainkban is? Az előadás január 22-én, szerdán, 15 órakor kezdődik. A részvétel várbelépővel lehetséges.
Lenyűgöző időutazásnak ígérkezik dr. Temesváry-Kovács Anett történész tematikus tárlatvezetése a Ladics-házban. Az épületben, a séta végére, a résztvevőknek is egyértelművé válik, hogyan jellemezhető a 19-20. század fordulójának polgári otthona. A történész elmondja majd, mi számított szépnek és divatosnak a századfordulón, miként próbálták szebbé tenni otthonukat a polgárok. Továbbá, napjaink találmánya-e a státuszszimbólum vagy létezett már akkor is, és milyen bútorok számítottak divatosnak. Az Így laktak Ladicsék című program január 22-én, szerdán, 10.15 órakor kezdődik.
A Ladics-ház munkatársai megmutatják azt is, hogyan zajlik egy szobor nyomtatása 3D nyomtatóval. Kiderül, mi a testszkenner, és hogyan kell használni, milyen felhasználási területei vannak a 3D nyomtatóknak és miként hasznosítható a 3D-s szkennert a muzeológiában. A szerdai, 11-14 óra közötti eseményen, a kiállítóhely hamarosan induló szolgáltatását is bemutatják, amelyben, korabeli ruhában beszkennelik a látogatót, kérésére kisplasztika formájában meg is kaphatja a róla készült felvételt. Mindkét programon a Ladics-házba érvényes belépőjeggyel vehetnek részt az érdeklődők.
Mint minden nyitvatartási napon, a gyulaiak ezeken is féláron látogathatnak a kiállítóhelyekre. (Forrás: Erkel Ferenc NKft.)
Kép1: A szerdai, 11-14 óra közötti eseményen, a Ladics-ház hamarosan induló szolgáltatását is bemutatják, amelyen korabeli ruhában beszkennelik a látogatót, kérésére kisplasztika formájában meg is kaphatja a róla készült felvételt. A képen a Ladics-ház, Gyulán. Kép forrása: Ladics-ház Facebook-oldala
Kép2: Az Almásy-kastély Stefánia-szárnyában, Prágai Adrienn, a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria művészettörténésze tart előadást a biedermeierről január 21-én, kedden, 17 órakor. Kép forrása: Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont Facebook-oldala
Kép3: Titokzatos címerek címmel, Szappanos Gábor történész tart előadást a Gyulai Várban, január 22-én, szerdán, 15 órakor. Kép forrása: Gyulai Vár Facebook-oldala
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.