S a többi...
Seregi Zoltán színházigazgató az olvasópróbán elmondta, hogy ősbemutatóra készülnek a stúdiószínházban, amelynek két szereplője ezer szállal kötődik a színházhoz és Békéscsabához. A teátrum Jókai nevét viseli, míg a város idén ünnepli az asztalos éveit itt töltő Munkácsy Mihály születésének 180. évfordulóját, egészéves ünnepségsorozattal. Ennek keretében mutatták be év elején, a Munkácsy, a festőfejedelem című musicalt. Most Zalán Tibor legújabb darabját próbálják.
A Babérkoszorú-díjas szerző elmondta, egyetlen drámáján sem dolgozott még fél évig, néhány hét alatt mindegyiket sikerült megírni. Jókai és Munkácsy kapcsolatában az érdekelte leginkább, hogy a magyar nemzet nagy írójára hogyan hatna a nemzetközileg is elismert Munkácsy Mihállyal találkozás, ha meglátogatná a festő párizsi műtermében.
- Félve adtam oda a darabot a színháznak, amelyben sok minden nem történik, végig csak beszélget a két művész egymással - mondta Zalán Tibor, aki a Magyar Művészeti Akadémiának is rendes tagja.
A darabot Herczeg T. Tamás rendezi, aki elmondta, kihívás, hogy szituációkat teremtsenek az ironikus humorral gazdag dialógusokhoz. Bár a két főhős múlt századi alak, a darab valójában rólunk szól - fogalmazott a rendező. Úgy döntött, hogy a darabot kortalan világba helyezi. Ezt sugallják majd a jelmezek is, amelyek nem lesznek korhűk. A színészek arca azonban igen, azt erős sminkkel érik el.
A körülbelül egyórás előadás a párizsi műteremben játszódik majd, amelyet fóliákból készült falakkal alakítanak ki. Négy alapvető kelléket használnak majd, két széket, egy fürdőkádat és egy nagy belógatott lófejet. Mivel, Munkácsy életében kiemelkedő szerepet töltöttek be a lovak.
Munkácsyt Gerner Csaba, Jókait Czitor Attila alakítja, Kövesdi Kornélia a cselédlányt, a festő egykori szeretőjét játssza. A darabhoz Varga Bálint komponál zenét.
Az előadás a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósul meg. A szeptember 20-i ősbemutató napján, kihelyezett, regionális MMA ülés lesz Békéscsabán. (Forrás: MTI)
-----------------------------------
Megjegyzés1: Ásvai Jókay Móric, közismert nevén Jókai Mór (Komárom, 1825. február 18. – Budapest, Erzsébetváros, 1904. május 5.), a márciusi ifjak egyike, regényíró, a nagy magyar mesemondó, országgyűlési képviselő, főrendiházi tag, a Magyar Tudományos Akadémia igazgatótanácsának tagja, a Szent István-rend lovagja, a Kisfaludy Társaság tagja, 1876tól 1903-ig a Petőfi Társaság elnöke, a Dugonics Társaság tiszteletbeli tagja. (Forrás: Wikipédia)
Megjegyzés2: Munkácsi Munkácsy Mihály, 1868-ig Lieb Mihály Leó (Munkács, 1844. február 20. Endenich, 1900. május 1.) festőművész, a 19. század magyar festészetének nemzetközileg is elismert mestere. (Forrás: Wikipédia)
Megjegyzés3: Zalán Tibor (született: Lipák Tibor, Szolnok, 1954. augusztus 27. -) József Attila-díjas (1987) költő, író, drámaíró, dramaturg. Forrás: Wikipédia)
Kép1: A Békéscsabai Jókai Színházban, szeptember 20-án lesz a Munkácsy Mihály és Jókai Mór képzelt párizsi találkozásáról szóló, Idegenek és ismerősök című drámának az ősbemutatója. A képen a színház. Kép: visitbekescsaba.com
Kép2: Jókai Mór Adolf Dauthage fotóján, 1872 - 1873 körül. Kép forrása: Wikipédia
Kép3: Ferdinand Mulnier fényképész 1879-ben készült felvétele Munkácsy Mihályról. Kép forrása: Wikipédia
Kép4: Zalán Tibor arcképe. Kép forrása: Magyar Művészeti Akadémia
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.