2025. április 3., csütörtök,  Buda és Richárd
 
 
 
 

Közéleti tények

[Közéleti tények]
2025. március 31., hétfő
Zarándokvonat megy Csíksomlyóra
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba - A két vonatot összekapcsolják, Budapesten – A zarándokvonat csaknem fél kilométer hosszú - Négynapos, június 6-tól 9-ig tartó búcsú
Szerző: Sz. M.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében - közölték a szervezők csütörtökön, Budapesten, sajtótájékoztatón. A négynapos, június 6-tól 9-ig tartó program legfontosabb eseményei a csíksomlyói Mária-ünnep, a pünkösdi búcsú, és a zarándoklat Gyimesbe, a történelmi Magyarország ezeréves határához.

A csíksomlyói búcsúi szentmise helyszíne. A szabadtéri oltárt Makovecz Imre tervezte. Kép forrása: Wikipédia

 

Mező Tibor, a Kárpáteurópa Utazási iroda ügyvezetője elmondta, a Csíksomlyó Expressz Szombathelyről indul, majd Sopron, Kapuvár, Csorna, Győr, Komárom és Tatbánya érintésével érkezik a budapesti Keleti pályaudvarra. Ott összekapcsolják a Székely Gyorssal és a két vonat együtt indul Erdélybe. A zarándokvonat Dél-Erdélyen keresztül érkezik meg Székelyföldre.

 

A zarándokok szombaton, a csíksomlyói Mária-kegyhelyen, részt vesznek a búcsúi szentmisén, vasárnap Gyimesbe zarándokolnak, ahol az ezeréves határnál szintén részt vesznek a szentmisén, majd a pünkösdi forgatagon. A zarándokvonatok a program záró napján, éjfél körül érkeznek vissza a Keleti pályaudvarra.

 

Zarándokok Csíksomlyón, a Hármashalom oltár előtt, 2013-ban. Kép forrása: Wikipédia

 

Az idei program vendége Sasvári Sándor Jászai Mari-díjas színész, aki a négynapos program során többször is fellép, például az ezeréves határnál. A vonat vendége lesz Dévai-Nagy Kamilla Liszt Ferenc-díjas érdemes művész, és egy zenekar, amely mindig annak a tájegységnek a zenéjét játssza, amelyen a vonat éppen áthalad. A vonatot a Tamási Áron emlékére felmatricázott mozdony húzza - tette hozzá Mező Tibor.

 

Kormányos László, a MÁV Személyszállítási Zrt. vezérigazgatója elmondta, a zarándokvonatokon étkezőkocsi, hangosítás szolgálja majd az utasok kényelmét. Petrus György, a Kárpáteurópa Utazási iroda cégvezetője az MTI-nek elmondta, a vonat a tervek szerint 16 kocsiból áll majd, amelyből kettő étkezőkocsi. A vonatrádión keresztül, az utasokat folyamatosan tájékoztatják majd a látnivalókról. Az össznemzeti zarándokvonat csaknem fél kilométer hosszú. Ismertetése szerint, a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz zarándokvonatok 2008 óta több, mint 36 ezer kilométert tettek meg, és 19 ezer zarándokot utaztattak. Frigyesy Ágnes újságíró, a Budapesti Székely Kör elnöke közölte, a zarándokvonaton a gyimesbükki csángó gyermekek javára gyűjtenek.

 

A csíksomlyói kegytemplomban a kegyszobor, ahogy a helyiek nevezik, Babba Mária, a Napba öltözött Boldogasszony. Kép forrása: Wikipédia

 Csíksomlyón, az első búcsújárást a legenda szerint, 1567-ben tartották, amikor János Zsigmond erdélyi fejedelem fegyverrel akarta a katolikus székelyeket az unitárius vallás felvételére kényszeríteni. Csík, Gyergyó és Kászon népe pünkösd szombatján, Csíksomlyón gyülekezett, Szűz Mária segítségét kérte, majd legyőzte a fejedelem seregét a Hargita Tolvajos-hágójában. A diadal után, újfent Csíksomlyón adtak hálát, egyben fogadalmat tettek, hogy ezután pünkösd szombatján, minden évben elzarándokolnak oda. (Forrás: MTI)

 

Megjegyzés1: A csíksomlyói búcsú a székelyek középkori eredetű fogadalmi zarándoklata, amely 1990-től, mára már az összmagyarság legjelentősebb keresztény eseményévé vált. A magyar katolikus és keresztény hívők minden év pünkösdjén, több százezer résztvevő jelenlétében megtartott búcsúja az erdélyi Csíksomlyó kegytemplomában és szabadtéri szentmiséje a közeli Kissomlyó-hegy és a Nagysomlyó hegy közötti nyeregben. (Forrás: Wikipédia)

 

Megjegyzés2: Pünkösdi búcsú ideje 2025-ben, június 6–9. Pénteken, június 6-án, este 18 órakor, szentmisével kezdődik a pünkösdi búcsú Csíksomlyón. A szentmisét a kegytemplomban, egész éjszakán át tartó virrasztás követi.

 

 

 

Kép1: A csíksomlyói búcsúi szentmise helyszíne. A szabadtéri oltárt Makovecz Imre tervezte. Kép forrása: Wikipédia

 

Kép2: Zarándokok Csíksomlyón, a Hármashalom oltár előtt, 2013-ban. Kép forrása: Wikipédia

 

Kép3: A csíksomlyói kegytemplomban a kegyszobor, ahogy a helyiek nevezik, Babba Mária, a Napba öltözött Boldogasszony. Kép forrása: Wikipédia

 

Videó a 2023. május 27-i csíksomlyói búcsúról. Felvétel forrása: YouTube

 

 

 



<
+++
>
Kérjük, hogy a nagyobb méretben való megtekintéshez kattintson a képre!


A hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak engedélyezett.
A regisztrációhoz kattintson ide!
A bejelentkezéshez kattintson ide!

Cikkel kapcsolatos hozzászólások, észrevételek:

Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.