Közéleti tények
A három éve üzembe helyett első fotonszámláló CT a rezidensek és a medikusok oktatásánál is újdonságot jelentett, hozzájárul, hogy a hallgatók a legkorszerűbb tudáshoz jussanak. A gép nemcsak a gyógyításban, hanem a kutatásban és az oktatásban is nagy szerepet játszik. Az elmúlt három évben, az első fotonszámláló géppel mintegy 30 ezer vizsgálatot végeztek. Most, az országban mindmáig egyetlen ilyen CT után a második berendezést is átadhatják az egyetemen. Ez utóbbit elsősorban a sürgősségi és a traumaellátásban használják majd.
Merkely Béla beszélt arról, hogy a Semmelweis Egyetem a régió és Európa vezető egészségtudományi szakegyeteme, a rangsorokban Közép-Kelet-Európában az első számú egyetem. A rangsorokban mindig egy kicsit előre lépnek, ami annak köszönhető, hogy mind a humán erőforrás, mind az infrastrukturális feltételek adottak az egyetemen. Az egyetem portfóliója szélesedik, folyamatosan megújul az eszközpark és megújulnak a hallgatói terek, klinikák is. Az idén 50 milliárd forintot szeretnének építkezésre és infrastrukturális fejlesztésekre fordítani. Az egyetem szerepe és jelentősége nemcsak lehetőségekkel, de felelősséggel is jár. Az ország zászlóshajó intézményeként, utat kell mutatnia a betegellátás, az oktatás, a kutatás és az innováció területén is. A most átadott gép ebben még nagyobb segítségükre lesz.
Vincze Rita, a készüléket gyártó Siemens Healthcare Kft. ügyvezetője felidézte, hogy az első gép telepítése óta eltelt három év alatt kiemelkedő együttműködés zajlik az egyetem és a Siemens között. A kiváló partneri viszonynak köszönhető, hogy az új készülék a világon elsőként, a Semmelweis Egyetemen áll munkába. A berendezés piaci bevezetése idén áprilisában lesz. A fotonszámláló CT műszaki adatairól többek között elmondta, a gép képes a teljes test vizsgálatára két másodperc alatt, a kapott képek nagyon részletgazdagok, térbeli felbontása 0,11 milliméter, így az egymáshoz nagyon közeli elváltozásokat is képes kimutatni alacsony sugárdózis mellett.
Maurovich Horvat Pál, a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója az első fotonszámláló CT-készülékről elmondta, az elmúlt három évben a berendezéssel 30 ezer beteget vizsgáltak. Ez a két berendezés az elmúlt húsz év legjelentősebb innovációjának számít. A sokktalanító, műtői környezetben kialakított CT-labornak köszönhetően, a súlyos állapotú betegek ellátását azonnal, akár a CT-asztalon is, késedelem nélkül el lehet kezdeni. (Forrás: MTI)
Kép1: Monitorok a sürgősségi ellátásra szoruló betegek gyorsabb és pontosabb diagnózisát segítő, második újgenerációs foronszámláló CT-készülék bemutatóján, az átadóünnepség napján, a Semmelsweis Egyetem Központi Betegellátó Épületében, 2025. január 9-én. Kép: MTI / Bruzák Noémi
Kép2: Az intézet munkatársa bemutatja a második, újgenerációs footonszámláló CT-készüléket az átadási ünnepség napján, 2025. január 9-én. Kép: MTI / Bruzák Noémi
Kép3: A Semmelweis Egyetem Központi Betegellátó Épülete Budapesten, az Üllői úton van. Kép forrása: Semmelweis Egyetem
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.