Közéleti tények
Az eseményekről személyes élményeit felidézve elmondta, Tőkés László és a temesvári felkelők kitörölhetetlen emlékeivé váltak, a bátorság és a hősiesség példáivá. - 1989-ben, két nép, két nemzet együtt küzdött a szabadságért, együtt küzdött Közép-Európáért - fogalmazott. Ma ismét kezdjük megérteni, hogy a Kárpát-medence népei,,egymásra vannak ítélve". Külön-külön elsüllyedünk, vagy felismerve közös érdekeinket, együtt emelkedhetünk - mondta az államtitkár. Ezt mutatja meg 1989 adventje. Közép-Európa népeinek közös az otthona, közös a történelme.
A két ország múzeumai együtt hozták létre a kiállítást.
Zsigmond Gábor, az MNMKK MNM főigazgatója felidézte, 35 éve, 1989. december 11-én, a Magyar Televízióban Tőkés László temesvári református lelkész adott interjút, hogy Magyarországon és az egész világon megtudják, milyen körülmények közé kényszerítette az embereket Ceauşescu diktatúrája. Kiemelte, kötelességük megemlékezni ezekről az eseményekről, és az ország első múzeumaként, minél nagyobb közönségnek mutassák be a temesvári forradalom képkockáit, megismertessék az események pontos és hiteles menetét, felvillantva a legfontosabb történéseket, felhívják a figyelmet a diktatúra és az elnyomás áldozataira és a forradalmi időszak hőseire.
A főigazgató köszönetet mondott Gino Radónak, a temesvári 1989-es Forradalom Emlékhely igazgatójának az együttműködéséért. Az intézmény budapesti bemutatkozásával párhuzamosan, Temesváron, az 1956-os magyarországi forradalom és szabadságharcról mutatnak be tárlatot az MNM fotógyűjteményéből.
Gino Rado elmondta, a temesvári 1989-es Forradalom Emlékhely és a Magyar Nemzeti Múzeum között több éve együttműködés van, már a múzeum harmadik kiállításának adnak otthont. Különleges a kapcsolat Temesvár és Budapest között. Mint mondta, az 1956-os események idején Temesvár szolidáris volt a magyar forradalommal. Évek múlva, 1989-ben, a temesvári lakosság úgy ment ki az utcára, hogy tudta, a magyar nép mellette van. Szintén összeköt minket a lyukas zászló szimbóluma, amely az 1956-os magyar forradalom és az 1989-es temesvári események szimbóluma is. A kiállítás legtöbb anyaga Temesvárról szól, mert hat napig Temesvár egyedül volt a diktatúrával szemben. December 20-án, 150 ezer ember előtt a nagy téren a temesváriak a várost szabaddá nyilvánították - idézte fel. A képeken megjelennek azok a városok, ahol a forradalmi események zajlottak, a kiállítást a bukaresti események, és a Ceauşescu-per zárja.
A kiállítás 21 tablót, 90 korabeli képreprodukciót és 12 korabeli dokumentum nagyítását tartalmazza. A tárlat január 15-ig látogatható. A tárlat kurátora Gino Rado, a kiállítás társkurátora Dragan Traian, az MNMKK MNM főmuzeológusa. (Forrás: MTI)
Kép1: A Temesvár 1989 című kiállítás Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeum udvarán, a megnyitó napján, december 11-én. Kép: MTI / Balogh Zoltán
Kép2: A kiállítás 21 tablót, 90 korabeli képreprodukciót és 12 korabeli dokumentum nagyítását tartalmazza. A tárlat január 15-ig látogatható. Kép: MTI / Balogh Zoltán
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.