2024. december 21., szombat,  Tamás
 
 
 
 

Címlap

[S a többi...]
2024. október 06., vasárnap
Az erdő világába viszik a nézőket
A Vuk mesemusical lesz az évad első gyermekelőadása a Békéscsabai Jókai Színházban, október 11-én
Szerző: MTI - Vitalap.hu
Október 11-én mutatják be a Békéscsabai Jókai Színházban, az évad első gyermekelőadását, a Vuk mesemusicalt Tarsoly Krisztina rendezésében. - Fekete István a magyar irodalom kivételes írója. Ifjúságinak mondott regényei nem csak az ifjúságnak szólnak. A természetbe és az állatokba mindig belevetíti az emberi világot, a társadalmat, a konfliktusokat. Miközben a rókák általában negatív szereplők, nála felemelkednek - mondta az olvasópróbán Seregi Zoltán színházigazgató.

 A Békéscsabai Jókai Színházban, október 11-én mutatják be a Vuk című mesemusicalt, Tarsoly Krisztina rendezésében. Kép: visitbekescsaba.com

 

A rendező, Tarsoly Krisztina hasonlóképp vélekedett, gyönyörű történet, kicsiknek és nagyoknak is szól, amelyen nemzedékek nőttek fel, és amelyből 1981-ben, az egyik legismertebb magyar animációs mese készült. Nemcsak mese, hanem fejlődéstörténet is, a felnőtté válásról szól, arról, hogy mit jelent a család. Minden állatfigura emberi tulajdonságokat hordoz. A karakterek bátorságra, szolidaritásra, humanizmusra tanítanak.

 

A Vuk, a rajzfilm és animációs film 1981-ben készült, Fekete István azonos című regényéből. A rendező Dargay Attila. A Vuk az 1980 utáni magyar filmgyártás legnézettebb alkotása. Bemutatása után, 2,4 millióan látták. A képen az 1981-es moziplakát. Forrás és kép: Wikipédia

Mivel Fekete István nagyon szerette a természetet, Tarsoly Krisztina szeretné ,,valóban” az erdőbe vinni a nézőket, a fő díszlet ezért vetített erdő lesz. Ami nem természetes ebben a környezetben, az a simabőrű világa, ezért az lesz rajzolt. A szereplők úgy jelennek meg a színpadon, ahogyan a gyerekek elképzelik őket, ahogy a valóságban is kinéznek. A simabőrű állatain, Nyaun, a macskán és Vahúron, a házőrzőn, a két nép között álló Suton, a farkatlan rókán jelennek meg emberi kellékek, egy csokornyakkendő, egy cilinder, egy mellény - mondta a rendező. Musicalként mutatják be a darabot, de a zenei betétek elkülönülnek a történettől. Varázslatos vetítéssel fűszerezett showelemek lesznek, ami után megy tovább a történet. A háttér itt nem az erdő lesz, hanem valami teljesen más.

 

Csík Csaba, az egyik szerző elmondta, hogy miközben Fekete István leírásai a környezetről gyönyörűek, ha valaki olvassa, könnyen el tudja képzelni, de a színházban ezt a díszletek és a kellékek megmutatják a nézőknek. A színpadra inkább pezsgés, élet, vicc kell. Ezért, ,,bohókás, vidám, életteli mesefigurákat írtak bele a történetbe - a macskát és a mezei pockot - , amelyek beleillenek Fekete István világába".

 

A darabban, Szász Borisz, Lévai Attila, Kiss Viktória, Fehér Tímea, Szab Lajos, Szabó Zoltán és Balázsi Róbert játszanak. (Forrás: MTI)

 

-------------------------------

 

 Fekete István (1900. január 25. – 1970. június 23.), 70 évesen hunyt el. Kép forrása: Wikipédia

Fekete István (Somogy vármegye, Gölle, 1900. január 25. – Budapest, 1970. június 23.) József Attila-díjas ír. Számos regény, ifjúsági könyv és állattörténet írója. Jókai Mór mellett minden idők legolvasottabb magyar írója. Fia, ifj. Fekete István közlése szerint, apja könyveit legalább 8,7 millió példányban adták ki. Fekete István (1900. január 25. – 1970. június 23.), 70 évesen hunyt el. Sírhelyét a budapesti, Farkasréti temetőből a szülőhelyére vitték. (Forrás: Wikipédia)

 

 

Kép1: A Békéscsabai Jókai Színházban, október 11-én mutatják be a Vuk című mesemusicalt, Tarsoly Krisztina rendezésében. Kép: visitbekescsaba.com

 

Kép2: A Vuk, a rajzfilm és animációs film 1981-ben készült, Fekete István azonos című regényéből. A rendező Dargay Attila. A Vuk az 1980 utáni magyar filmgyártás legnézettebb alkotása. Bemutatása után, 2,4 millióan látták. A képen az 1981-es moziplakát. Forrás és kép: Wikipédia

 

Kép3: Fekete István (1900. január 25. – 1970. június 23.), 70 évesen hunyt el. Kép forrása: Wikipédia

 



<
+++
>
Kérjük, hogy a nagyobb méretben való megtekintéshez kattintson a képre!


A hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak engedélyezett.
A regisztrációhoz kattintson ide!
A bejelentkezéshez kattintson ide!

Cikkel kapcsolatos hozzászólások, észrevételek:

Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.