Címlap
A természetes alapanyagok felhasználásával megkezdődött a gyékény- és kosárfonás, majd Marosán György gyertyaöntő és takácsmester műhelyében elkészült az első gyulai szőttes. A város kézművessége – több nemzetisége miatt is –, kalotaszegi és torockói motívumokkal, székely festékes mintákkal bővült. Kialakult a gyulai – békési - szűcshímzés, kezdődött a szőttesek, a szőnyegek és a népi ihletésű faliképek tervezése, mintázása, sorozatgyártása.
A rendszerváltozás után, a kedvezőtlen piaci okok miatt, 2008 októberében, a Szövetkezet megszűnt. Vígh Imre - aki 1979-2008 között volt a szövetkezet elnöke -, tavaly ősszel kereste meg Kónya István alpolgármestert, hogy szeretné a Gyulai Települési Értéktár Bizottság figyelmébe ajánlani a szövetkezetről összeállított értékmentő anyagát. Az értéktár bizottság 2023. december 5-i ülésén, egyhangúlag támogatta az értéktárba vételt (http://gyulaiertekek.hu/.../a-gyulai-nepmuveszeti-es.../).
Kézművesség, népművészet és értékmentés címmel, október elsején, nyílt meg a Gyulai Népművészeti és Háziipari Szövetkezet kiállítása a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban. A kiállítás 2024. október 31-ig látható a könyvtár földszinti folyosóján. (Forrás: Kónya István alpolgármester Facebook-oldala)
Kép1: Az egykori Gyulai Népművészeti és Háziipari Szövetkezet épülete, a Corvin utcában. Kép forrása: gyulaiertekek.hu
Kép2: Szőttes az egykori Gyulai Népművészeti és Háziipari Szövetkezet munkáiból. Kép forrása: gyulaiertekek.hu
Kép3: Október elsején, a Mogyoróssy könyvtárban, Kónya István alpolgármester nyitotta meg a Kézművesség, népművészet és értékmentés című kiállítást, amely október végéig látható. Kép forrása: Kónya István alpolgármester Facebook-oldala
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.