S a többi...
A libapástétom hozzávalói:
A libacombokat nézzük át alaposan, hogy a bőrön ne maradjon a toll tokja. Visszafele húzzuk a kést, ha sima a felület, akkor nem tokos a bőr.
Vásároljunk libazsírt a boltban, amiben megsüthetjük a liba húsát, majd tárolni is tudjuk és elfogyasztjuk a pástétommal. Sózzuk be alaposan a libacombokat és legalább egy éjjelre a sózott húst várakoztassuk a hűtőben. Minden combhoz szeleteljünk metéltre egy közepes fej vöröshagymát. Ízlés szerint, pár gerezd fokhagymát tisztítsunk még hozzá.
Kezdjük a sütést vaslábasban, amit majd sütőbe is tudunk tenni. Fedő legyen és vigyázzunk, az edénynek ne legyen műanyag fogója.
A sütés módja:
A libazsírból 2-3 evőkanál zsírt tegyünk lábasba, majd a hagymát karamellizáljuk pár percig és fektessük rá a libacombokat.
Futtassuk át a hús mind két oldalát a zsiradékban, majd kevés vizet öntsünk alá és fedjük le az edényt legalább 2 órás főzőpárolásra. Alacsony hőfok szükséges, mert nem jó megégetni a hagymás húst. Addig pároljuk, amíg a csontról leválik a hús. Hagyjuk hűlni kicsit és csontozzuk ki a combokat. Vigyázat, nemcsak combcsont lehet, hanem a vékonyabb szálkás csontot is távolítsuk el belőle.
További sütéshez vegyük elő a libazsírt, olvasszuk fel, majd tegyük bele a sütésre elkészített libacombokat. Tegyük sütőbe a húst, hogy a finom hagymás közegben, a bő zsiradékban kapja meg az igazi sült ízt, párologjon ki a nedvesség a húsból és kapjon a külső is ízletes pörzsanyagot.
Kihűlés után, szedjük ki a zsiradékból ki a húsokat, daraboljuk, majd tegyük darálóba és pépesítsük. Tegyük vissza a liba zsírjába a húspépet és ízesítsük kóstolgatással. Sózzuk, ha kell, borsozzuk, ha szeretjük a kicsit csípős húst.
Melegítsük még át a már kész pástétomunkat és melegen tegyük csavaros, nem túl nagy üvegekbe.
Kamrában, hidegben, eláll 2-3 hétig is a pástétom, de arra figyeljünk, hogy az üveg tetején legyen mindig zsírréteg, ne látszódjon húsos pép.
Készíthetünk pástétomot csirkéből, sertéshúsból, vagy halból is a leírt módon. Lehetőleg a megfelelő zsiradékban készítsük, például, a sertéshúshoz sertészsír való. A halhúst ajánlott vajjal készíteni.
Vigyázat, fogyni vágyók, vagy epepanaszokkal küzdők, legyenek óvatosak húspástétom fogyasztásával.
Megjegyzés: A szerző, Ágoston Jolán, dietetikus. Telefon: +36-20/486-0126. E-mail: agostonjolan@gmail.com
Kép1: Márton napján a lúd, ha jégen jár, karácsonykor vízben poroszkál – tartja a régi kalendárium. Kép forrása: Depositphotos
Kép2: Aki Márton napján nem eszik libát, majd egész évben éhezik – tartja a hiedelem. Kép forrása: Depositphotos
Kép3: A sült libacomb az egyik legnépszerűbb étel. Kép forrása: Depositphotos
Kép4: A libahús pástétomnak a legfinomabb étel, de készíthetjük sertéshúsból, csirkehúsból és halhúsból is. Kép forrása: Depositphotos
Kép5: Kiváló étel a Márton-napi libaleves is. Kép forrása: Depositphotos
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.