Címlap
A Rieger orgonagyár 1914-ben készítette a békéscsabai katolikus templom orgonáját, ez volt a gyár 1952. ilyen hangszere – tudtuk meg Sipos Istvántól. Eredetileg pneumatikus, táskaládás orgona volt, de a '80-as évek végére annyira elhasználódott, hogy már liturgiai célokra sem volt használható. Nagy Gyula békéscsabai orgonaépítő, aki most Sipos Istvánnak segít a felújításban, 1988-ban elektromosította a hangszer traktúrázatát, új játszóasztalt kapott, kissé előrébb hozva az orgonában és 45 fokban elforgatva, melynek eredményeként a kántor vagy az orgonaművész lelátott a templomtérbe. Az akkori javítás másra nem is terjedt ki.
Mostanra azonban sok hiba jelezte a restaurálás szükségességét, például a hangok kihagytak, beragadtak vagy meg sem szólaltak. Igazság szerint bizonyos alkatrészeket már 1988-ban ki kellett volna cserélni – szögezte le Sipos István, és tovább sorolta a javítani valókat. A hangszer nagyméretű fúvójának bőrözete annyira elromlott, hogy működés közben berregett, rengeteg helyen lyukas volt.
A másik nagy munka a teljes membráncsere. A restaurátor részletesen elmondta, hogy minden egyes szelep alatt található egy membrán, ami úgy néz ki, mint egy párna, kecskegida bőréből készült, a szerepe pedig, hogy megemelje a szelepet. Ebből majdnem kétezer található az orgonában, s valójában 40-50 évig bírják, azaz, jóval meghaladták a „kihordási idejüket”. Egy németországi orgonaalkatrészeket gyártó cégtől rendelt Sipos István kecskegidabőrt, abból készíti el a membránokat.
Ugyancsak jelentős munka a bőrözött regisztergép újra bőrözése, hiszen abban is több mint százévesek az eredetileg behelyezett bőrök.
A negyedik jelentős beavatkozás az, hogy mindent ki kell pakolni, kitakarítani, a fém sípokat kimosni, majd visszarakni, s hangszín, hangerő szerint beállítani, hangolni. S mint ahogy Sipos István elmondta, a „levegőben lóg” egy további munka, egy harsona sípsor a pedálon, illetve egy trombita a főművön, melyek regiszterei rosszul szólnak. Ezeken a nyelveket kellene kicserélni. A restaurátor három gyártóval vette fel a kapcsolatot, többek között az osztrák Rieger céggel (a hangszer gyártójának jogutódjával), hogy megtudja a költségeket, mindenekelőtt az anyagárat. Ennek híján nem tervezheti a munkák sorába.
A felújításra 5 millió forintot nyert pályázaton a katolikus egyház, és a Filharmónia Magyarország Nkft. is támogatta. A munkálatok határideje elvileg 2020. december 15., de hamarabb is befejezhető. Minden attól függ, történik-e valami rendkívüli a felújítás során.
Évek óta munkakapcsolatban áll a katolikus egyház Sipos Istvánnal, aki többek között hangversenyekre készítette fel az orgonát. Ezúttal az egyház kereste meg a restaurátort, és kérte fel a javításra.
Jó időben, még a gazdasági világválság előtt készült el az orgona 1914-ben – mondta végezetül Sipos István –, amikor még mindent normálisan megcsináltak. Sokkal kézművesebb módon tették, bár gyári körülmények között. Csak összehasonlításul: Orosházán is található egy Rieger orgona, de azt a békéscsabaihoz képest harminc évvel később gyártották. Ez idő alatt sok mindent megváltoztattak, például teljesen eltér az orgonabelső is. Mindent egybevetve: ritka „ékszere” a templomoknak a békéscsabai orgona, megérdemli a felújítást.
![]() | ![]() |
Még nincs egy hozzászólás, észrevétel sem a cikkel kapcsolatosan.